Hogyan segítettünk egy horgászparadicsom megújulásában?
„Egy esettanulmány szemüvegén keresztül…”
Egy Duna menti horgászterület medrének pontos medertérképe kulcsfontosságú volt a meder-kotrás tervezéséhez. A pontos mederadatok hiánya komoly kockázatot jelentett volna a projekt megvalósításában, így a megrendelő precíz, valósághű medertérképet igényelt. Mi pedig biztosítottuk ehhez a megoldást.
Az ügyfelünk problémája
A mederkotrás előkészítése érdekében a megrendelő olyan részletes medertérképet igényelt, amely részletesen bemutatja a meder és a part aktuális állapotát. A terület két szakaszra oszlott:
- Nyílt vízi rész, ahol a hajózás és a GPS-alapú helymeghatározás zavartalan volt.
- Sűrű növényzettel borított terület, ahol a GPS helymeghatározás pontossága jelentősen romlott, és speciális megoldásokra volt szükség. Alacsony vízállás és „ragadós” iszap jellemezte ami kizárta azt, hogy fizikailag a mederbe lehessen „járni”. Innentől kezdve kiestek a hagyományos felmérés lehetőségei is.
A megoldás: technológia és geodéziai szakértelem kombinációja
A medermérés során a legmodernebb technológiát és geodéziai tapasztalatainkat ötvöztük, hogy biztosítsuk a pontos adatgyűjtést és feldolgozást.
-
Nyílt vízi szakasz
-
- GPS-alapú helyzetmeghatározást és 2 frekvenciás szonártechnológiát alkalmaztunk együtt, amely gyorsan és pontosan rögzítette mind a meder, mind pedig a vízszintes pozicíó adatait. Mindezt centiméter pontossággal.
- Növényzettel borított szakasz
-
- A drónhajó technológia lehetővé tette a biztonságos méréseket még olyan helyeken is, ahol a hagyományos hajózási módszerek nem alkalmazhatók.
- A drónhajó előnye, hogy sekély medrekben, sűrű növényzettel borított vagy akár feliszapolódott területeken is használható. Emellett könnyen navigálható műtárgyak (pl. hidak, átereszek) alatt és más nehezen elérhető helyeken is.
- A szonárhajóra aktív geodéziai prizmát helyeztünk, amely összekapcsolódott a robotműszerrel, rádión történő folyamatos adat-továbbítással. Így pontos adatokat gyűjtöttünk a meder mélységéről és az üledék -lágyiszap- vastagságáról.
A part menti terület felmérése
A 3D mederfelmérés mellett párhuzamosan a part menti sávot geodéziai módszerekkel mértük fel. Ehhez hagyományos geodéziai méréseket és GPS-alapú helymeghatározást alkalmaztunk. A medertérkép és a part felmérésének kombinációjából egy részletes és teljes körű geodéziai alaptérképet készítettünk. Amelyet a tervezők közvetlenül felhasználhattak a kotrási és egyéb munkálatok előkészítése során.
Az adatfeldolgozás és a digitális térképek készítése
A terepi mérés után – a mederből gyűjtött adatokat és a geodéziai felmérést – számítógépes feldolgozás során alakítottuk digitális térképekké. A megrendelő által megadott hossz- és keresztmetszeti sablonokat közvetlenül alkalmaztuk. A meder-szelvényeken ábrázoltuk az aktuális „lágyiszap” vastagságot is. Ezeket a digitális térképeket a tervezőcsapat azonnal megnyithatta és tovább szerkeszthette a saját tervező szoftverében.
Átadásra került a a részletes 3D medertérkép, 25 méterenkénti meder-szelvények és a part menti sáv felmérése PDF és Dwg formátumban.
A geodéziai szempontból elkészített mérési alaphálózat pedig felhasználható a későbbi mederkotrási kivitelezés monitorozására és a megvalósulási térkép elkészítésében is biztos alapot szolgáltat.
Az eredmény
Ügyfelünk precíz, részletes 3D medertérképeket kapott, amelyek pontosan bemutatták a meder és a part állapotát. Ez lehetővé tette a vízügyi kotrási és a rehabilitációs tervezés, költségvetés precíz kidolgozását. A digitális térképek közvetlenül integrálhatók voltak a tervezési folyamatokba. Ezzel jelentős idő- és költségmegtakarítást eredményezve a tervezés során, amelyben pontos geodéziai alapadatokkal dolgozhattak.
Tanulság és ajánlás
Ez a mederfelmérési projekt kiválóan szemlélteti, hogy a legmodernebb technológia és a geodéziai szakértelem együttese nélkülözhetetlen a pontos és hatékony vízügyi projektmegvalósításhoz. Ha Ön is professzionális meder- és partfelmérést szeretne, forduljon hozzánk bizalommal!