Egyedülálló szolgáltatás Magyarországon…
A T-Survey Kft. elkötelezett támogatója a természetmegőrzésnek, hazánk kincseinek védelme érdekében. Meggyőződésünket SZÓVAL valljuk és TETTEL bizonyítjuk, szakértelmünket a közös gyarapodás szolgálatába állítva. 2022 óta foglalkozunk bathimetriával, vizes élőhelyek földi-légi- és víz alatti térképezésével, mind hagyományos mind a legmodernebb felmérő eszközök segítségével.
Az országban egyedüliként alkalmazunk egy, az Egyesült Államok-beli Seefloor Systems által számunkra készült, Hydrone névre hallgató autonóm drónhajót. A kéttestű katamarán programozható, önálló navigációs egysége lehetővé teszi az olyan helyeken való mérést is, ahol emberi erővel vagy nagyobb testű hajóval nem lehetséges, adott esetben veszélyes. Mitöbb, kétfrekvenciás szenzora képessé teszi az iszapréteg és a kemény mederfelszín együttes felmérését, amelyből pontos iszaptérfogatot számolhatunk.
Mérőműszerek és munkafolyamatok
Ugyan milyen eszköz kellhet még egy holtágméréshez? – Teheti fel a kérdést Gyanútlan Olvasónk. Csaknem egy kisebb műhely, állvány, szerszámok, laptop, hőmérő…csak pár dolog, amikre elsőre nem is gondol az ember. Korábbi méréseink tapasztalataival felvértezve, mára gördülékeny, gyors, rutinfolyamattá alakult a szonáros felmérés, nem jelent akadályt se kikötő, se nádas. A hajótest vízrebocsátása után felszerelésre kerül egy folyamatosan valós pozíció mérése alkalmas (RTK) GPS, fákkal fedett terület esetén pedig egy 360°-os prizma, amelyet minden pillanatban robot mérőállomásunk követ. Centiméter alatti pontosságunk a biztosíték rá, hogy helyes vetületi (EOV) pozícióba kerül az Ön térképe. Amennyiben szükséges kimegyünk az adott folyó főmedrére is, alkalmasint elengedhetetlen a teljes mérőfelszerelést egy nagyobb testű hajóra pillanatok alatt felszerelni, hogy akár a Duna leggyorsabb sodrású területei se jelentsenek akadályt. Felmérési folyamatunk részeként hagyományos geodéziai módszerekkel rögzítjük a holtág és a főmedret övező rézsüket, partéleket és az általános terepet, amelyeket felhasználva mintegy „ráfeszítjük” a medermérésünket a víz feletti környezethez.
Vissza a szárazföldre – a holtág mérés irodai feldolgozása
Adataink kinyerése után, azok egyénként történő átvizsgálása történik meg. A fals adatokat elhagyjuk majd egy egységes mederfelszín leképezésére törekszünk AutocadCivil3D -ben. Leggyakoribb kérés a mederfelszín szintvonalas ábrázolása, amelyet kiegészítünk hossz- és keresztszelvények ábráival. A korábbiakban említett kétfrekvenciás szonár két különböző mélységet rögzít minden adott időpillanatban: egyet az iszapréteg tetején, valamint egyet a meder alján. Ha a két adatsorból külön felületmodellt készítünk, akkor azok különbségéből képesek vagyunk megadni a területre vonatkozó összes iszap mennyiségét köbméterben. További kérés lehet még az adott üzemi vízszintre vonatkozó összes víztömeg térfogata, ezt szintén köbméter pontosan tudjuk kiszámolni. Kész térképeinken elsősorban informatív, de nem utolsó sorban esztétikai minőségre is törekszünk, általában színtörléses vagy rétegszín ábrázolási módszerrel. Ezeken felül természetesen bármilyen megrendelői kérést szívesen fogadunk, amelynek mindig legjobb tudásunk szerint próbálunk eleget tenni.