Távérzékelés és Drónok a modern geodéziában
A légi fotózás, tágabb értelemben véve a távérzékelés tudománya már több, mint 100 éve él velünk. Elsődleges motiválója mindig is a felderítés/hadászati felhasználás volt, de manapság már a civil felhasználás is megfizethető szegmenssé alakult. A légi járművekre (köznapi nevén „drón”) szerelt különböző kamerák mind más és más frekvenciatartományokban képesek fotózni, akár a szemünk számára láthatatlan hullámhosszokon is (pl. infravörös). A földmérést támogató felhasználása azonban elsősorban a látható színtartományra korlátozódik, sorozatban készített „sima” nagyfelbontású fényképekre. A drónfelvételek hasznos, kritikus információt adhatnak egy alapesetben hagyományos módszerekkel nem, vagy nehezen mérhető területről, illetve vizuális kiegészítést adhat egy egyszerű felmérési térképhez. Kiválóan alkalmas folyamat-követésre is: ipari létesítmények, telephelyek, kivitelezési folyamatok ellenőrzésére, de régészeti projektekben is hasznos eszköznek bizonyul.
Légi fotózás folyamata
Cégünk egy DJI Phantom 4 Pro drón (Quadrokopter) mellett tette le voksát, amelynek kompakt hardveres és szoftveres mivolta egyedülállóvá teszi a civil légifotózás terén. A lerepülendő terület meghatározása után úgynevezett „földi célpontokat” rögzítünk a földön, amelyek pontos pozícióját még a repülés előtt hagyományos geodéziai módszerrel meghatározunk. A repülési paraméterek (sebesség, kamera szöge…) finomhangolása után a drón önállóan végig repül a meghatározott útvonalon, majd landol a felszállási zónában.
Műtermi kulliszatitkok
Repülés vissza az irodába, kezdődhet az utómunka. Vörös szobára szerencsére már nincs szükségünk, az általunk használt Agisoft Metashape Pro szoftver elvégzi számunkra a munka nehezét. A sorban fényképezett fotókat összefűzzük és egy nagy térképpé alakítjuk. A korábban rögzített földi célpontokat is azonosítjuk a fényképeken, ezzel valós földrajzi vetületbe (EOV) illesztve a repülést.
Dimenziókat áthidaló térképek
Következhet a feldolgozás szakmai fázisa. A megrendelő igényeinek megfelelően felszínmodellt, pontfelhőt vagy úgynevezett ortomozaikot/ortofotót kreálunk. Repülési magasságtól függően akár 1cm-es pontosságot is képesek vagyunk elérni, így nem jelent problémát pl. egy szegély, párkány vagy tető magasságának meghatározása sem. Drónunk továbbá képes kollégánk segítségével épített objektumokat félautomata üzemmódban körbefényképezni, így megteremtve a lehetőséget egy 3D-s modell készítésére is.