Hatósági bizonyítvány

Hatósági bizonyítvány

Tartalomjegyzék

Hatósági bizonyítvány beszerzésének lépései

Mit nevezünk hatósági bizonyítványnak építésügyi szempontból?

Az úgynevezett hatósági bizonyítvány tulajdonképpen egy más néven használatba vételi engedély, amely különösen 300 négyzetméter alatti lakóépületek esetén alkalmazandó.

Ennek megszerzése azért különbözik a hagyományos eljárástól, mert ez azokra az épületekre vonatkozik, amelyek egyszerű bejelentés alapján épültek. Ez a dokumentum igazolja, hogy az épület jogosan használható, beköltözhető.

Mire van szükség a hatósági bizonyítvány kiállításához?

A hatósági bizonyítvány megszerzéséhez szükséges dokumentumok között szerepel a lezárt építési napló, amelybe fel kell tölteni az építési anyagok minőségi bizonylatait, a felelős műszaki vezetők nyilatkozatait, a kivitelező nyilatkozatát, és a munkaterület visszaadásának, valamint a főnaplók lezárásának dokumentálását. Ezenkívül letölthető az elektronikus napló összesítő lapja.

Szükséges még az épületfeltűntetési vázrajz, amit földmérő készít, a hivatalos földhivatali nyilvántartásba történő felvétel céljából. Ezen kívül egy hiteles energetikai tanúsítványra is szükség van, amelyet célszerűen az az előzetes energetikai számításokat végző szakember készít el. Igazolni kell továbbá a közműellátottságot, amit közműszerződéssel vagy befizetett számlával, esetleg egy vízcsapfolyást igazoló fotóval lehet megtenni.

Egy statisztikai adatlap kitöltése is kötelező, amelyet online le lehet tölteni. Amennyiben a tényleges kivitelezés eltért a tervektől, a megvalósulási dokumentációt is be kell nyújtani. A hatósági bizonyítvány megszerzéséhez szükséges még az adminisztrációs díj befizetéséről szóló igazolás, valamint egy nyilatkozat, hogy az épület rendeltetése az elkövetkezendő öt évben nem változik.

A dokumentumok összegyűjtése után azokat az Elektronikus Távolsági Ügyintézési Rendszer (ETDR) felületén kell feltölteni. Az eljárás azonban bonyolult lehet, ezért ajánlott egy építész segítségét kérni, aki jártas ebben a rendszerben. Bár ez nem része hivatalosan az építész feladatainak, így további költségekkel járhat.

Összeségében és lépésenként:

Hatósági bizonytvány kontra fennmaradási engedély. Mikor melyikre van szükség?

Amennyiben egy régi épület nincs feltüntetve, és épületfeltüntetést szeretnénk utólagosan kivitelezni (pl.: hitelt vagy CSOK+ -t szeretnénk felvenni, melyeknek ez alapvető feltétele), meg kell vizsgálni, hogy rendelkezünk-e az eredeti jogerős használatbavételi, vagy fennmaradási engedéllyel.

Amennyiben nem, akkor tisztázni kell, hogy az adott épület mikor épült. 10 éven belül épült épület esetében az illetékes hatóságtól fennmaradási engedélyt kell kérni. Amennyiben az épület megfelel a hatályos előírásoknak, akkor bírság kiszabása mellett a hatóság megadja a fennmaradási engedélyt.

A feltételeknek nem megfelelő épület esetében bontást rendelhetnek el. 10 évnél régebbi épület esetében elévül a hatóság intézkedési jogköre, azaz bírságra már nem számíthatunk, bontásra pedig csak különösen indokolt esetben. Itt fennmaradási engedélyt tudunk kérni az adott ingatlanra vonatkozóan.

Ha többet szeretne megtudni a jogszabályokról és az eljárásról, érdemes egy lakossági tájékoztatót is átböngészni.

Természetesen a Hatósági Bizonyítvány beszerzésével egyidejűleg az épületfeltüntetési méréseket és dokumentáció készítését párhuzamosan el tudjuk végezni.

Kérlek ajánld másoknak:

Picture of Kanizsai Tamás

Kanizsai Tamás

CEO
Kanizsai Tamás, a T-Survey Kft. alapítója és tulajdonosa vagyok.

Pályafutásom során közel három évtizede foglalkozom geodéziával és geodéziai célú térképek készítésével.

Cégünk, a T-Survey Kft., korszerű, precíziós geodéziai megoldásokra specializálódott, melyeket lézerszkennelési technikákkal, geodéziai robottechnológiával és piacvezető mederfelmérő rendszerekkel valósítunk meg.

Hiszünk abban, hogy fontos a geodézia szerteágazó rendszerének megismertetése , valamint az általunk nyújtott szolgáltatások és mérnöki megoldások bemutatása partnereink és a szakma iránt érdeklődők számára.

Célunk, hogy betekintést nyújtsunk mindennapjainkba, és bemutassuk, hogyan alkalmazzuk tudásunkat az élet számos területén.

Az ingatlanvásárlás, építkezés és tervezés területei számtalan rejtett kihívást rejtenek, amelyek előre nem mindig láthatóak, különösen azok számára, akik nem foglalkoznak nap mint nap ezen területekkel.

Szakmai cikkeinkkel célunk, hogy partnereink mélyebb betekintést nyerjenek a geodéziai szempontok fontosságába. Legyen szó tervezésről, ingatlanvásárlásról, tervezési - kivitelezési folyamatokról, vagy akár a földhivatali és földügyi eljárásokról.

Cikkeink segítségével tisztázni kívánjuk azokat a gyakran bonyolultnak tűnő folyamatokat, amelyekkel ingatlanprojektjeik során találkozhatnak. Így biztosítva, hogy önállóan is tájékozott döntéseket hozhassanak.

Köszönöm, hogy időt szán ránk!

Remélem, hogy a T-Survey Kft. tevékenysége és elkötelezettségünk a geodézia iránt értékes betekintést nyújt Önnek.

Egy válasz

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ezeket olvastad már?

Tulajdoni lap2

Tulajdoni lap

Tulajdoni lap jelentése és fontosabb részei Mi a tulajdoni lap? A tulajdoni lap egy hivatalos okirat, amely rögzíti az ingatlanokkal kapcsolatos alapvető információkat, mint például

Tovább olvasom »
Hatósági bizonyítvány

Hatósági bizonyítvány

Hatósági bizonyítvány beszerzésének lépései Mit nevezünk hatósági bizonyítványnak építésügyi szempontból? Az úgynevezett hatósági bizonyítvány tulajdonképpen egy más néven használatba vételi engedély, amely különösen 300 négyzetméter

Tovább olvasom »