Részletes felmérés az építészeknek
Az építészetben gyakran adódik olyan feladat, hogy egy meglévő építményt kell átalakítani, vagy ahhoz hozzáépíteni. Ilyenkor szokás elővenni a régi kiviteli terveket – ha még megvannak egyáltalán, de még azok megléte sem biztosíték arra, hogy pontosan annak megfelelően épült fel az épület.
Nincs más lehetőség: mérni kell!
Azonban a mérőszalag és a vízmérték ehhez a feladathoz kevés. Hiába méricskélünk jobbra-balra, fel s alá, egy derékszögtől való eltérés kimutatása is lehetetlen feladat elé állíthatja a szakembert.
Ezért modern, precíz, digitális technika alkalmazására van szükség.
Persze a geodéziában már évtizedek óta léteznek olyan mérőműszerek (mérőállomások) amelyek hellyel-közzel alkalmasak ilyen mérések elvégzésére, azonban azok beltéri használata roppant körülményes és gazdaságtalan. Nem beszélve az emberi tényezőről, hogy csak azt mérjük meg vele, amit észreveszünk.
Szükség van tehát egy olyan eszközre, amit pont erre a feladatra találtak ki: a lézerszkennerre.
A lézerszkenner tulajdonképpen egy speciális mérőállomás. Három lábon áll, mint a geodéziai műszerek általában, de nincs rajta távcső. Helyére egy speciális, gyorsan forgó tükörrendszer került, ami a tér minden irányában képes letapogatni a környezetét és néhány perc alatt több millió pontból álló pontfelhővé alakítani azt. „Nekünk csak annyi a dolgunk”, hogy helyiségről helyiségre végig vigyük az épületben. Ügyelve arra, hogy a mérési pontok között kellő átfedés legyen, hogy a beépített mesterséges intelligencia össze tudja illeszteni a különböző részeket. Ezzel a módszerrel kívül-belül, pincétől a padlásig néhány milliméteres pontossággal minden felület leképezhető (szükség szerint valósághű színekkel).
Ennél pontosabb, gyorsabb és megbízhatóbb felmérési módszer jelenleg nem létezik, mint a lézerszkenner!
Az így kapott pontfelhő használatára számos lehetőség van: az egyszerű méretek levételén át, CAD alapú számítógépes tervezés támogatásán túl 3D virtuális térmodellt is építhetünk belőle, ami akár 3D nyomtatás alapját is képezheti.
Hol ajánljuk a lézerszkennelést?
Mindenhol, ahol követelmény az építészeti pontosság. A különböző szerkezeti torzulások kimutatása, vagy belsőépítészeti tervezés során -de leginkább ott-, ahol szorít az időkeret. Mert egy négyszintes 16 lakásos társasház teljes felmérése sem több mint 8 óra!
A lézerszkennelés legnagyobb előnyének mégis azt tartom, hogy elég egyszer megjelenni a helyszínen, utána virtuálisan bárhol bármikor megjeleníthetjük a laptopon, a tableten, az irodában.